Tabliczki pamiątkowe

W ramach działań mających na celu ochronę toruńskich cmentarzy i kultywowanie pamięci o zasłużonych torunianach, Towarzystwo Miłośników Torunia rozpoczęło w 2020 roku akcję ustawiania tabliczek informacyjnych przy miejscach pochówku postaci ważnych dla historii miasta. Do tej pory, dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Toruń, udało się w ten sposób upamiętnić następujące osoby:

Cmentarz św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego:

  • Sylwester Buszczyński (1855-1940): Toruński drukarz i wydawca zasłużony dla powrotu Torunia do wolnej Polski w 1920 r. W swojej drukarni wydawał polskie czasopisma, w tym „Gazetę Toruńską”, a także publikacje Towarzystwa Naukowego w Toruniu, patriotyczne śpiewniki, wydawnictwa religijne i słynny elementarz do nauki języka polskiego przeznaczony dla dzieci uczących się w niemieckich szkołach w czasach zaborów. W międzywojennym Toruniu był aktywnym działaczem społecznym zaangażowanym w prace magistratu i działania samorządnych organizacji gospodarczych. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • Marian Doerffer (1879-1937): Marian Doerffer, prawnik, aktywny w czasach zaborów jako adwokat i działacz polskich organizacji na terenie Wielkopolski. W latach 1921-1923 pełnił funkcję Prezydenta Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Toruniu, w późniejszych latach prowadził własną praktykę adwokacką. Był m.in. prezesem Towarzystwa Miłosników Torunia, sekretarzem Rady Adwokackiej w Toruniu i członkiem Konfraterni Artystów.
  • Zofia Doerffer (1892-1957): Zofia Doerffer z d. Janowska, w okresie międzywojennym działaczka kobiecych organizacji społecznych, aktywistka Stronnictwa Narodowego, członkini Rady Miejskiej Torunia w latach 1927-1939.
  • Janina Hurynowicz (1894-1967): Zasłużona lekarka, absolwentka Zenskiego Instytutu Medycznego w Petersburgu, wykładowczyni Uniwersytetu Stefana Batorego (1922-1939) i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1945-1965). W czasie II wojny światowej zaangażowana w działalność konspiracyjną w Wilnie. Autorka pionierskich prac naukowych z zakresu neurologii i neurofizjologii, organizatorka placówek lecznictwa psychiatrycznego w Toruniu i Bydgoszczy. Jej imię nosi jedna z ulic na toruńskich Bielanach.
  • Bronisław Jamontt (1887-1957): Wybitny artysta malarz związany w okresie międzywojennym ze środowiskiem artystycznym w Wilnie i tamtejszym Uniwersytetem Stefana Batorego, na którym został w 1937 r. profesorem nadzwyczajnym malarstwa pejzażowego. Należał do grona organizatorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w 1945 r., był również pierwszym dziekanem powołanego dzięki jego staraniom Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Autor ponad tysiąca obrazów przedstawiających romantyczne pejzaże i zaułki starych miast, m.in. Wilna i Torunia. Ceniony pedagog i nauczyciel akademicki.
  • Józefat Jankowski (1867-1926): Kupiec i przedsiebiorca zamieszkały od 1899 r. w Toruniu, zasłużony działacz polskich organizacji społecznych i narodowych w ostatnich latach zaboru pruskiego. Z chwilą włączenia Torunia do II Rzeczpospolitej (18 I 1920) wszedł w skład pierwszej polskiej Rady Miejskiej. W latach 1922-1926 pełnił urząd wiceprezydenta Torunia.
  • Ludwik Kolankowski (1882-1956): Historyk dziejów Polski i Litwy w czasach jagiellońskich, w latach 1905-1918 bibliotekarz i wykładowca uniwersytetów we Lwowie i Krakowie. Zaangażowany w budowę polskiej administracji na kresach wschodnich (1918-1919) oraz organizację uniwersytetu w Wilnie. W okresie międzywojennym wykładał historię na Uniwersytecie Stefana Batorego, Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Jana Kazimierza, był również Prezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz dyrektorem Biblioteki Ordynacji Zamoyskich w Warszawie. W 1945 r. został organizatorem i pierwszym rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po odwołaniu go z tej funkcji w 1948 r. pracował do 1955 r. jako dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.
  • Theodor Eduard Körner (1810-1891): Burmistrz Torunia w latach 1842-1871, poseł do Pruskiego Sejmu Krajowego, współinicjator budowy pomnika Mikołaja Kopernika, wieloletni prezes toruńskiego stowarzyszenia naukowo-kulturalnego Coppernicus-Verein für Wissenschaft und Kunst, autor publikacji poświęconych Toruniowi i zagadnieniom społeczno-prawnym. Za czasów jego rzadów Toruń przeżył okres dynamicznego rozwoju uzyskując m.in. połączenie z siecią kolejową, nowe budynki szkolne, gazownię i most kolejowo-drogowy na Wiśle. Za swoje zasługi dla miasta otrzymał w 1879 r. tytuł Honorowego Obywatela Torunia.
  • Mieczysław Limanowski (1876-1947): Wybitny geolog, zasłuzony badacz Tatr i innych europejskich gór typu alpejskiego, pracownik naukowy Instytutu Geologicznego w Warszawie, profesor na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie (1927-1939). Reżyser i krytyk teatralny. Wspólnie z Juliuszem Osterwa założył i prowadził słynny teatr Reduta (1919-1927). W 1945 r. osiedlił się w Toruniu i objął katedre geografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
  • Hugo Morycinski (1904-1973): Wybitny reżyser i dyrektor polskich teatrów. Związany w młodości z eksperymentalnym teatrem „Reduta” i scenami teatralnymi w Łodzi. W czasie II wojny światowej oficer w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, uczestnik Powstania Warszawskiego i więzień obozu jenieckiego w Murnau. W latach 1945-1958 dyrektor i kierownik artystyczny teatrów w Kielcach, Szczecinie i Rzeszowie. Od 1958 r. związany z Toruniem jako dyrektor Teatrów Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy i Toruniu, a następnie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Inicjator i organizator 15 edycji Festiwalu Teatrów Polski Północnej (1959-1972).
  • Józef Mossakowski (1897-1972): Historyk, działacz Polskiego Zwiazku Zachodniego i Towarzystwa Naukowego w Toruniu, weteran I wojny światowej, walk o granice odrodzonej Rzeczpospolitej oraz wojny obronnej 1939 r., w latach 1939-1945 więzień obozu jenieckiego Woldenberg w Dobiegniewie. Po powrocie do Torunia wiosną 1945 r. został sekretarzem Komisji Wykonawczej Komitetu Organizacyjnego Uniwersytetu Torunskiego. Położył wielkie zasługi dla stworzenia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, na którym pracował później w charakterze wykładowcy i kierownika Archiwum UMK.
  • Edward Mycielski-Trojanowski (1878-1954): Ziemianin, podróżnik i kolekcjoner, właściciel dóbr Białe Błota (obecnie część Aleksandrowa Kujawskiego), filantrop. W latach 1919-1921 był polskim attache wojskowym przy Misji Polskiej w Azji Mniejszej. Podczas licznych podróży, w tym dwuletniej wyprawy dookoła świata, stworzył bogatą kolekcję trofeów myśliwskich i broni orientalnej. W 1945 r. jego cenne zbiory zostały upaństwowione, a następnie przekazane do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Muzeum Okregowego w Toruniu. Pozbawiony majątku, zmarł w Toruniu.
  • Ks. Jan Meczykowski (1873-1917): Duchowny katolicki, proboszcz parafii NMP w Toruniu (1910-1917), zasłużony dla rozwoju polskich organizacji katolickich i świeckich w ostatnich latach zaboru pruskiego. Dzięki jego wsparciu w 1916 r. przy parafii NMP rozpoczęła działalność szkółka z polskim jezykiem nauczania. Jako przewodniczący Komitetu Powiatowego Towarzystwa Czytelni Ludowych doprowadził do uruchomienia polskich bibliotek we wszystkich dzielnicach Torunia. Inicjator budowy kościoła pw. Chrystusa Króla na Mokrem.
  • Jan Chryzostom Ornass (1859-1932): Wybitny polski sędzia w okresie zaboru pruskiego, nominowany w styczniu 1920 r. przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego na Prezesa Senatu Sądu Apelacyjnego w Toruniu. Jako przewodniczący plebiscytowych Komisji Kontrolujących w Kwidzynie i Sztumie nadzorował przygotowania i przebieg plebiscytu na Powiślu w 1920 r. Organizował polskie sądownictwo w Toruniu w pierwszych latach po powrocie miasta do wolnej Polski. Odznaczony w 1924 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • Helena Piskorska (1895-1973): Działaczka społeczna i narodowa zasłużona dla powrotu Torunia do Wolnej Polski w 1920 r. W czasie I wojny światowej aktywnie udzielała się w stowarzyszeniach niosących pomoc polskim dzieciom i młodzieży oraz ofiarom działań wojennych, prowadziła także tajne nauczanie języka polskiego przy toruńskim kościele św. Janów. W końcu 1918 r. została członkiem Polskiej Rady Ludowej w Toruniu, najważniejszej organizacji reprezentującej polską ludność Torunia, w której przez kilka miesięcy pełniła funkcję sekretarza. W okresie międzywojennym pracowała jako nauczycielka w Miejskim Gimnazjum Żeńskim i kierowniczka miejskiego archiwum. Jesienią 1939 r. więziona przez Niemców w Forcie VII. Po wojnie kierowała miejskim, a następnie państwowym archiwum w Toruniu. Autorka licznych publikacji z zakresu historii i archiwistyki.
  • Jan Ruchniewicz (1870-1952): Toruński przedsiębiorca, założyciel i właściciel pierwszej polskiej fabryki pierników w Toruniu, otwartej w 1907 r. w dzielnicy Mokre przy obecnej ul. Kościuszki. W jego zakładzie produkowano katarzynki, pierniki herbowe, biszkopty, praliny i soki owocowe. Wyroby Ruchniewicza, nagradzane na wystawach i targach, skutecznie konkurowały z produktami starszych firm piernikarskich Gustava Weese i Richarda Thomasa. „Toruńska Fabryka Pierników”, przejeta po II wojnie światowej w zarząd przez komunistyczne władze państwowe, została ostatecznie zlikwidowana w 1966 r.
  • Marian Sydow (1890-1948): Działacz polonijny w Chile (1911-1919), ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., publicysta i redaktor „Słowa Pomorskiego” oraz innych polskich czasopism, autor popularnych ksiazek, artykułów i audycji Rozgłosni Pomorskiej Polskiego Radia, w których popularyzował dzieje Torunia i jego regionu. W latach 1935-1939 sekretarz i bibliotekarz Instytutu Bałtyckiego, od 1945 r. pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Załozyciel i pierwszy prezes torunskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, zasłuzony przewodnik po Toruniu i Gdyni. Działacz Konfraterni Artystów, Towarzystwa Miłosników Torunia, Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela i Zwiazku Literatów Polskich.
  • Leon Szuman (1852-1920): Wybitny lekarz i działacz organizacji pracujących na rzecz rozwoju polskości w Toruniu. Był prezesem Towarzystwa Naukowego w Toruniu (1886-1889) i powołanego w 1918 r. Towarzystwa Muzealnego. W czasach zaboru pruskiego w jego domu odbywały się tajne lekcje języka polskiego. Autor patriotycznych wierszy, w tym tekstu popularnej pieśni „Leć Orle Biały”. Zasłużony dla powrotu Torunia do Wolnej Polski.
  • Wanda Szuman (1890-1994): Córka Leona Szumana, nauczycielka i pedagożka. W ostatnich latach zaboru pruskiego prowadziła w Toruniu tajne nauczanie, organizowała pomoc dla Polaków poszkodowanych przez działania wojenne i działała na rzecz podtrzymania polskości wśród torunian. W 1918 r. została członkiem Polskiej Rady Ludowej w Toruniu. W latach 1919-1920 kierowała pracami nad powstaniem polskiego szkolnictwa na Pomorzu. W późniejszych latach poświęciła się rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • Władysław Szuman (1868-1924): Adwokat, obrońca ludności polskiej przed sądami niemieckimi w czasie zaborów. Był pierwszym prezesem Polskiej Rady Ludowej w Toruniu powołanej 17 XI 1918 r., a także delegatem Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej przy nadburmistrzu Torunia. Należał do przywódców tajnej Organizacji Wojskowej Pomorza. Uczestnik rozmów i konferencji ustalających szczegóły przekazania Pomorza i Torunia Polsce na mocy traktatu wersalskiego. 24 XII 1919 r. mianowany przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego prezesem Sądu Apelacyjnego w Toruniu. Organizator polskiego sądownictwa na terenie międzywojennego województwa pomorskiego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 
  • Johann Ephraim Wessel (1765-1817): Kupiec pochodzacy z Gdanska, ok. 1800 r. osiadł w Toruniu i zamieszkał przy ul. Szerokiej. Jego nagrobek, powstały w 1826 r., jest najstarszym obiektem sepulkralnym zachowanym na cmentarzu sw. Jerzego. Odnowiono go w latach 2005-2006 z funduszu kwesty organizowanej w dniu Wszystkich Świetych przez Urzad Miasta Torunia i Towarzystwo Miłosników Torunia.
  • Teodor Żuchowski (1899-1969): Współzałożyciel Pierwszej Drużyny Skautowej im. T. Kościuszki w Toruniu, uczestnik Powstania Wielkopolskiego, zaangażowany w przygotowanie powrotu Torunia i Pomorza do Polski. W okresie międzywojennym działał we władzach harcerstwa na Pomorzu i w Wielkopolsce, jednocześnie pracował jako urzędnik sądowy w Toruniu i Poznaniu. Odznaczony w 1937 r. Medalem Niepodległości

Cmentarz św. Jakuba przy ul. Antczaka:

  • Jan Brejski (1863-1934): Działacz społeczny i narodowy, wydawca „Gazety Toruńskiej” oraz czasopism publikowanych dla ludności polskiej zamieszkującej Westfalię i Saksonię. Był współzałożycielem toruńskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a także organizacji zrzeszających polskich robotników w Niemczech – Zjednoczenia Zawodowego Polskiego i Narodowego Stronnictwa Robotników. Poseł Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu (3-5 XII 1918) oraz Sejmu Ustawodawczego w 1920 r. Powołany 28 VII 1920 r. na urząd wojewody pomorskiego. Zasłużony dla powrotu Torunia do Niepodległej Polski.
  • Anna Piasecka z d. Łęgowska (1882-1980): Działaczka oświatowa zaangażowana w tajne nauczanie w Toruniu w ostatnich latach zaboru pruskiego. Organizatorka polskiego szkolnictwa w Kwidzynie w 1919 r. Jako członkini Warmińskiej Komisji Plebiscytowej aktywnie zabiegała o powrót Powiśla, Warmii i Mazur do Polski. W maju 1920 r. wybrana do Sejmu Ustawodawczego Rzeczpospolitej Polskiej z listy Narodowego Stronnictwa Robotników. Była jedną z pierwszych ośmiu kobiet wybranych do polskiego sejmu i pierwszą w historii posłanką z Pomorza. W 1971 r. odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Cmentarz Garnizonowy:

  • Gerard Pająkowski (1894-1920): Weteran I wojny światowej, uczestnik Powstania Wielkopolskiego, od połowy 1919 r. żołnierz 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Zginął 17 stycznia 1920 r. pod Gniewkowem w czasie potyczki z niemieckim Grenzschutzem, do której doszło w momencie przekroczenia polsko-niemieckiej linii demarkacyjnej przez wojska Frontu Pomorskiego przejmujące Toruń i Pomorze w imieniu odrodzonej Rzeczpospolitej
  • Eugeniusz Przybył (1884-1965): artysta malarz, współzałożyciel toruńskiej Konfraterni Artystów i Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela, nauczyciel rysunku i malarstwa w przedwojennym Seminarium Nauczycielskim w Toruniu oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Wraz z żoną Janiną zgromadził cenną kolekcję ponad 10 tys. książek, które przekazał Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.
  • Janina Przybyłowa (1892-1975): nauczycielka i bibliotekarka, w okresie międzywojennym działała m.in. w Towarzystwie Czytelni Ludowych, Konfraterni Artystów i Towarzystwie Bibliofilów. W czasie II wojny światowej prowadziła w Toruniu tajne nauczanie, w latach 1946-1954 kierowała Książnicą Miejską. Zasłużona popularyzatorka dziedzictwa kulturalnego Torunia i czytelnictwa.
  • Jakub Sulecki (1862-1941): Toruński rzemieślnik i działacz społeczny, zasłużony dla powrotu Torunia do wolnej Polski. Współzałożyciel i wieloletni prezes toruńskich struktur Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (1894), organizator tajnych kursów języka polskiego, wydarzeń kulturalnych i akcji patriotycznych w ostatnich latach przynależności Torunia do zaboru pruskiego. W końcu 1918 r. został członkiem Polskiej Rady Ludowej i tajnej Organizacji Wojskowej Pomorza, był także posłem z Torunia na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu. W 1920 r. mianowany pierwszym polskim burmistrzem Pucka. Wieloletni radca i rajca miejski w międzywojennym Toruniu. Zamordowany przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym Stutthof w 1941 r.