O najstarszym pomniku Kopernika
Data publikacji: 2024-02-23„Książę i biust Kopernika” – tajemnice najstarszego pomnika Wielkiego Astronoma
Zapraszamy na kolejne Toruńskie Spotkanie Kopernikańskie! Tym razem poświęcimy je pierwszemu na świecie pomnikowi Kopernika. W centrum naszych zainteresowań znajdzie się barokowe popiersie astronoma z toruńskiej katedry śś. Janów.
Ten często niedoceniany obiekt powstał w 1766 roku w pracowni krakowskiego rzeźbiarza Wojciecha Rojowskiego. Jego fundatorem był tytułowy książę – uczony polski magnat Józef Aleksander Jabłonowski. W rozmowie z profesorami Stanisławem Roszakiem (Wydział Nauk Historycznych UMK) i Piotrem Bireckim (Wydział Sztuk Pięknych UMK) będziemy szukać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących tego dzieła i jego twórców. Dlaczego nigdy nie zostało ustawione w zaplanowanym dla niego miejscu? Czy naprawdę toruńscy rajcy uznali ten pomnik za brzydki? Jakie błędy znalazły się w zamieszczonej na cokole inskrypcji? Jaka idea przyświecała fundatorowi popiersia? W jakich okolicznościach trafiło ono w dzisiejsze miejsce? Tajemnic i ciekawostek do odkrycia jest naprawdę wiele!
Rozmowę poprowadzi dr Michał Targowski z Towarzystwa Miłośników Torunia.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00 w środę 28 lutego 2024 roku w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu. Wstęp wolny!
Wydarzenie organizowane jest dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Muzeum Diecezjalne w Toruniu.