51. tom "Rocznika Toruńskiego"
Data publikacji: 2025-02-26


Z radością polecamy najnowszy tom – już 51. – "Rocznika Toruńskiego", w którym znalazło się aż 12 ciekawych opracowań poświęconych historii i sztuce Torunia. Dzięki tej publikacji można dowiedzieć się więcej o takich zagadnieniach jak:
- nowo odkryte malowidła w kościele św. Jakuba
- środowisko toruńskich malarzy w I poł. XVII w.
- milicja toruńska w XVIII w.
- rywalizacja bydgosko-toruńska w okresie międzywojennym
- zbrodnie niemieckie na Podgórzu i w jego okolicach w 1939 r.
- festiwal Budo w Toruniu (1994-2016)
- obrazy Józefa Brandta z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu
- osoby związane z Toruniem – Samuel Thomas Sömmerring, Maria Jaczynowska, Irena Janosz-Biskupowa, Edward Stachura oraz toruńscy lekarze uczestniczący w Powstaniu Warszawskim.
Istotną częścią „Rocznika” jest również kolejna część bibliografii miasta Torunia oraz działy sprawozdań i recenzji.
To ostatni z 16 tomów „Rocznika Toruńskiego” przygotowanych pod redakcją dr hab. Agnieszki Zielińskiej, prof. UMK, której serdecznie dziękujemy za wieloletnie prowadzenie tego jedynego na świecie naukowego czasopisma poświęconego w całości Toruniowi. Jednocześnie z przyjemnością informujemy, że funkcję redaktora „Rocznika” przejął z początkiem 2025 roku prof. Piotr Oliński.
Tom 51. „Rocznika Toruńskiego” można zakupić w atrakcyjnej cenie 40 zł podczas osobistej wizyty w biurze ToMiTo (ul. Podmurna 60, Toruń) lub składając zamówienie przez internet (tomito@poczta.onet.eu). Do zamówień wysyłanych pocztą doliczamy koszty wysyłki.
Przygotowanie i wydanie drukiem "Rocznika Toruńskiego" zostało zrealizowane przez Towarzystwo Miłośników Torunia dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.